Φυτεύοντας μια μηλιά στην αυλή του σχολείου μας

Στις 19 Απριλίου οι μαθητές της Δ΄ τάξης του σχολείου μας στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος E-twinning Magic App(le), φύτεψαν μια μηλιά στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας. Κάθε Απρίλιο, οργανώνονται διάφορες δράσεις παγκοσμίως, με σκοπό την ανάδειξη της προστασίας του περιβάλλοντος. Έτσι, προτάθηκε στους μαθητές να φυτέψουν μηλιές στους κήπους των σχολείων τους και να τις φροντίσουν. Η πρωτοβουλία αυτή αποσκοπεί στην ανάπτυξη οικολογικής συνείδησης των μαθητών και στην υιοθέτηση ενός υγιεινού τρόπου ζωής. Η μηλιά γίνεται το σύμβολο της υπομονής και της επιμονής τους. Οι μικροί “αγρότες” ενθουσιάστηκαν που τα κατάφεραν χρησιμοποιώντας τα φτυάρια τους και ανυπομονούν να τη φροντίζουν από ‘δω και στο εξής επιμελώς, ώστε να τη δουν να καρποφορήσει.