Το κάπνισμα και οι επιπτώσεις του

Τη Δευτέρα 22 Ιανουαρίου είχαμε τη χαρά να ξαναβρεθεί κοντά μας  η ψυχολόγος από τον Κέντρο Πρόληψης Όραμα, κ. Συρομάχου Σοφία. Αυτή τη φορά, η κυρία Συρομάχου και οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης ασχολήθηκαν και μίλησαν σχετικά με το κάπνισμα και τις αρνητικές επιπτώσεις του τσιγάρου στη ζωή των ανθρώπων. Οι μαθητές σχημάτισαν ένα ημικύκλιο και η ψυχολόγος τους εισήγαγε στο θέμα. Φάνηκε ότι οι μαθητές είχαν πολλές και διάφορες γνώμες και όλοι μαζί σχολίασαν τις απόψεις τους. Η ψυχολόγος τούς μοίρασε έντυπο υλικό προς συμπλήρωση  και συζητήθηκαν θέματα όπως η εξάρτηση και οι βλάβες που προκαλεί το κάπνισμα. Οι μαθητές με μεγάλο ενδιαφέρον εξέφρασαν την αντίθεσή τους για τη χρήση του τσιγάρου αλλά έδωσαν και παραδείγματα αποφυγής του. Επιπλέον, μέσα από τη συμμετοχή τους σε αυτή τη δράση απέκτησαν και συμπλήρωσαν τις γνώσεις τους, ενδυνάμωσαν τις αντικαπνιστικές τους στάσεις αλλά και καλλιέργησαν δεξιότητες έτσι ώστε να επιλέγουν θετικές ως προς την υγεία συμπεριφορές. Την ευχαριστούμε πολύ και αναμένουμε για την επόμενη συνάντησή μας!