MagicApple και Εικαστικές Τέχνες

Στις 25-1-2024, στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού  προγράμματος του Etwinning με τίτλο “Magic App(le), οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ τάξης, παρακολούθησαν μαζί με τα υπόλοιπα Ευρωπαϊκά σχολεία που συμμετέχουν στο πρόγραμμα  ένα διαδικτυακό εργαστήρι ζωγραφικής. Η  ζωγράφος Olga Coranovschi από το Bergen της  Νορβηγίας βοήθησε στην πραγματοποίηση αυτού του εργαστηρίου. Το θέμα ήταν “Το μαγικό μήλο στις  τέχνες “. Οι μαθητές  και οι μαθήτριες σχεδίασαν ένα μήλο σε χαρτί ακουαρέλας  και το ζωγράφισαν με νερομπογιές. Ενθουσιάστηκαν από την πρώτη επαφή που είχαν διαδικτυακά με μια σημαντική ζωγράφο και προσπάθησαν να αποτυπώσουν στο χαρτί το δικό της σχέδιο. Τα αποτελέσματα από τους μικρούς καλλιτέχνες του σχολείου ήταν εξαιρετικά ικανοποιητικά!