Πρώτη επαφή των μαθητών με το πρόγραμμα “MagicApp(le)”μέσω κώδικα

Στις 20 Οκτωβρίου οι μαθητές της Δ τάξης του σχολείου μας έρχονται για πρώτη φορά σε επαφή με το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Etwinning με τίτλο Magic App(le). Αυτό συνέβη μέσω ενός κώδικα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες έπρεπε να ζωγραφίσουν με συγκεκριμένα χρώματα κάποιους αριθμούς προκειμένου να τους αποκαλυφθεί στο τέλος ο πρωταγωνιστής  του προγράμματος που είναι το μήλο και ο τίτλος του προγράμματος που ήταν το Magic App(le). Η συνέχεια έπεται  με διάφορες δραστηριότητες που αφορούν το μήλο και διαδικτυακές συναντήσεις ανάμεσα στα συνεργαζόμενα σχολεία του προγράμματος. Όλες οι δραστηριότητες πραγματοποιούνται με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό της μουσικής Κασσιανή Χαραλαμπίδου. Η πρώτη επαφή των μαθητών με το πρόγραμμα τους κέντρισε το ενδιαφέρον.